Insight

Wolumen transakcji najmu powierzchni biurowej we Wrocławiu o 70% większy niż rok wcześniej

Cresa radzi najemcom biurowym.

November 30, 2017

Rynek biurowy we Wrocławiu cały czas odnotowuje świetne wyniki. Według najnowszego raportu firmy doradczej Cresa „Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu III kw. 2017”, wolumen transakcji w pierwszych trzech kwartałach br. wyniósł 132 100 m kw., co oznacza wzrost o 70% w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 r.

- Najemców do Wrocławia przyciąga bardzo dobry klimat inwestycyjny oraz duża liczba studentów i absolwentów kierunków technicznych. Najbardziej popularne obecnie wśród nowych najemców są biura zlokalizowane w pobliżu Dworca Głównego – mówi Michał Grabikowski, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych we Wrocławiu w firmie Cresa Polska.

Pod koniec trzeciego kwartału całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu wyniosły 879 600 m kw. i powiększyły się od początku roku o prawie 27 500 m kw. Całkowita tegoroczna podaż może wynieść blisko 70 000 m kw., a w przyszłym roku deweloperzy dostarczą kolejne 150 000 m kw. nowej powierzchni biurowej. Pod koniec trzeciego kwartału ilość wolnej powierzchni wynosiła 74 800 m kw., co stanowiło 8,5% całkowitych zasobów miasta (spadek o 2 p.p. od grudnia 2016 r.). Ze względu na trend wzrostowy i łączny wolumen zaplanowanych inwestycji deweloperskich tegoroczny wskaźnik absorpcji może być zbliżony do ubiegłorocznego, który wyniósł 88 500 m kw.

- Wrocław korzysta z systematycznie poprawiających się nastrojów na rynku najmu nieruchomości biurowych w Polsce. W trzecim kwartale 2017 roku wskaźnik nastrojów na rynku najmu wynosił -1 i był wyższy o 11 punktów względem średniej dla ostatnich czterech kwartałów, co wskazuje, że rosnący popyt zaczyna wywierać coraz większą presję wzrostową na czynsze. Pomimo dużej ilości nowej powierzchni oddawanej do użytku we Wrocławiu, rynek znajduje się w stanie równowagi ze względu na silny popyt ze strony najemców – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.

Ekonomiczna sytuacja we Wrocławiu sprzyja prognozom dla rynku nieruchomości biurowych na kolejne lata. To miasto jest jedną z najważniejszych lokalizacji dla sektora SSC/BPO. W globalnym rankingu Tholons Services Globalization City Index 2017 uzyskało wysokie oceny pod względem efektywności kosztowej i jakości życia. Nadchodzące zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej sprawiają, że najwięksi międzynarodowi najemcy zaczynają dostrzegać obecnie więcej korzyści wynikających z prawa własności nieruchomości niż jej wynajmowania, zwłaszcza w przypadku umów długoterminowych. Analitycy Cresa są jednak zgodni, że rynek najmu powierzchni biurowej we Wrocławiu będzie się dalej dynamicznie rozwijał.

Cresa, z siedzibą w Waszyngtonie, jest największą na świecie firmą doradczą na rynku nieruchomości komercyjnych świadczącą usługi agencyjne wyłącznie w zakresie reprezentacji najemcy. Oferując usługi reprezentacji najemcy na zasadzie wyłączności, bez pośrednictwa na rzecz wynajmujących i deweloperów, Cresa zapewnia obiektywne i wiarygodne rozwiązania biznesowe, pozbawione ryzyka konfliktu interesów. Kompleksowy zakres usług oferowanych przez firmę Cresa obejmuje każdy aspekt procesu transakcyjnego z udziałem nieruchomości, od planowania strategii, analizy struktury demograficznej pracowników i strategii miejsc pracy oraz wyboru lokalizacji, przez negocjacje zachęt dla najemcy, badania rynku, zapewnienie finansowania, do zarządzania transakcjami, projektami, portfelami nieruchomości oraz relokacją. Cresa oferuje klientom zindywidualizowane rozwiązania prowadząc działalność w ponad 60 biurach na całym świecie. Więcej informacji: www.cresa.com/poland.