Insight

Popyt na warszawskim rynku nieruchomości biurowych dorównuje aktywności deweloperów

November 20, 2017

Warszawski rynek biurowy utrzymuje dynamiczne tempo rozwoju. Według raportu „Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie III kw. 2017”, autorstwa analityków z polskiego oddziału międzynarodowej firmy doradczej Cresa, prognozowana podaż w 2017 roku przekroczy 300 000 m kw., a wolumen transakcji w pierwszym trzech kwartałach br. wzrósł o 11,2% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, spada także poziom pustostanów. Rozwój sektora SSC/BRO i ewentualny Brexit mogą tylko polepszyć sytuację na stołecznym rynku.

- Ze względu na rosnący popyt nowe projekty w atrakcyjnych lokalizacjach szybko znajdują najemców. Większość firm zauważyła już, że dostępność odpowiedniej powierzchni w istniejących budynkach jest ograniczona – mówi Bartek Włodarski, Partner, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych oraz Klientów Korporacyjnych w firmie Cresa Polska.

Pod koniec września 2017 r. zasoby na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie wyniosły 5,22 mln m kw. Wskaźnik pustostanów utrzymuje się na stabilnym poziomie (12,9%, spadek o 1 punkt procentowy kwartał do kwartału). Jest to rezultatem silnego popytu, głównie ze strony podmiotów wchodzących na rynek i kontynuujących ekspansję.

Rośnie ponadto aktywność na rynku najmu. W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku wolumen transakcji wyniósł 588 400 m kw., co oznacza wzrost o 11,2% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Największą transakcją w trzecim kwartale było wynajęcie 7 225 m kw. przez Johnson & Johnson oraz Janssen-Cilag w Wiśniowym Business Parku F.

W ostatnim kwartale oddano do użytku prawie 75 000 m kw. Czynsze za powierzchnie biurowe utrzymują się na stabilnym poziomie, ponieważ popyt dorównuje aktywności deweloperów. Obecnie w budowie znajduje się kolejne 115 000 m kw. powierzchni, która zostanie dostarczona na rynek do końca bieżącego roku, dzięki czemu łączna podaż w 2017 r. przekroczy 300 000 m kw.

- Według naszych prognoz sytuacja na warszawskim rynku biurowym będzie się w dalszym ciągu poprawiać. Warszawa może liczyć na powstanie dużej liczby miejsc pracy po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, głównie w sektorze firm finansowych i technologicznych średniej wielkości. Polska jest wciąż atrakcyjnym rynkiem dla firm z branży SSC/BPO, spodziewamy się wejścia do stolicy kolejnych dużych graczy. Jedynym zagrożeniem dla rynku warszawskiego są zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej, które mogą sprawić, że długoterminowe umowy najmu staną się mniej atrakcyjne, a większe międzynarodowe podmioty mogą podjąć decyzję o zakupie lub wybudowaniu obiektów na własne potrzeby” – przewiduje Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.

Cresa, z siedzibą w Waszyngtonie, jest największą na świecie firmą doradczą na rynku nieruchomości komercyjnych świadczącą usługi wyłącznie w zakresie reprezentacji najemcy. Oferując usługi reprezentacji najemcy na zasadzie wyłączności, bez pośrednictwa na rzecz wynajmujących i deweloperów, Cresa zapewnia obiektywne i wiarygodne rozwiązania biznesowe, pozbawione ryzyka konfliktu interesów. Kompleksowy zakres usług oferowanych przez firmę Cresa obejmuje każdy aspekt procesu transakcyjnego z udziałem nieruchomości, od planowania strategii, analizy struktury demograficznej pracowników i strategii miejsc pracy oraz wyboru lokalizacji, przez negocjacje zachęt dla najemcy, badania rynku, zapewnienie finansowania, do zarządzania transakcjami, projektami, portfelami nieruchomości oraz relokacją. Cresa oferuje klientom zindywidualizowane rozwiązania prowadząc działalność w ponad 60 biurach na całym świecie. Więcej informacji: www.cresa.com/poland.

Attached File: OE2017Q3_20171120.pdf